Dne 1. prosince se odehrálo 4. kolo 2. ligy „D“ Gordic Jihlava – Štefanydes Polička, které zastínilo i souběžně hraný zápas o Mistra světa mezi indickým Gukeshem a čínským Dingem. K naší velké radosti použil ve 3. partii indický hráč recept zvaný „jihlavský závin“, který soupeře naláká a poté zničí. Tah s Sh2 a nic netušící aktivní hráč se chytá do pasti.
V naší dnešní kuchařské reportáži můžete jako čtenář vařit s námi. Míchejte, pepřete a solte!
- Kdo umíchal bramboračku?
- Kdo zkazil jihlavský závin?
- Kdo se doma nabudil prime beef steakem?
Polička je naším oblíbeným soupeřem. Loni 6-2 a předloni 4,5-3,5. Dnes přijíždějí v osmi hráčích, což může značit touhu vyjíst nedobytnou jihlavskou jídelnu. Elový rozdíl je v náš prospěch přibližně 450 elo bodů. Jdeme na to.
4. šachovnice Houška – Bukáček
Bílý volí anglickou zahajovacími Jf3, c4 a g3. Černý ihned vyrovnává hru, ale než dojde k pepření a solení, tak se vyměňují lehké figurky. Centrum zablokované. Budeme vařit perklet, nebo se spokojíme s toustem a kečupem? Ródeo na krvelačných býcích se nekoná, tak se hráči domlouvají na remíze. Odehráno pouhých 15. tahů. Partie hodna pořadu Vaříme s Mírou.
6. šachovnice Lorenc – Jurek
Stonewall, alias pěšcová zeď. Recept na d4, který podává Míra černými. Za zmínku stojí útočné choutky věží, která se přes f6 prodrala na h6. Matové snahy na h sloupci však chtěly kozí obětinu a neskončily by dřív, než začaly, a po výměnách v rovné pozici poctivá remíza.
8. šachovnice Sodomka – Fišar
Mafián ze Sicílie Don Fištrózo rozehrává zrychleného draka s g6 a Sg7. Bílý koukaje se na tento dosud neviděný manévr nasazuje v 9. a 10. tahu g4 a g5. Snah si ceníme, neboť i my preferujeme boj bez rošády, která je pouhou ztrátou tempa! Místo rošády bílý sáhne k osvědčené křížové cestě a několik zastavení krále Ke1 – Kd2 – Kc3 domečku na b2. Bezpečí bylo již blízko. Nyní je to na vás!
Černý v 5 tazích posílá bílého na oběd.
7. šachovnice Mouryc – Komárková
Tomáš se doma po nešťastné prohře v minulém kole s Lanškrounem nabudil US prime beef steakem a vyrazil jak krvelačný šavlozubý tygr. Nejen, že Tom hrál e4, hrál i aktivně a zaútočil. Ozývaly se hlasy, abychom kontaktovali agenty z Akt X Muldera a Scullyovou, protože došlo k únosu. Pozici rozjel jako za mlada, ale dostal se do prekérní situace. Když mu útok vyjde, je mým žákem, pokud nevyjde, tak je žákem Štěpánovým.
Pozice černé se zhoršovala a zhoršovala, možná byla zaskočena aktivitou bílého, překvapení jsme byli i my!
Bilý na tahu zvolí nejsilnější pokračování, dokáže ho následovat i milý čtenář?
5. šachovnice Seidl Tony – Kastner
Jestli čekáte, že vám Babica naservíruje dušená křepelčí prsíčka v burgunské omáčce, tak od Tonyho čekejte teorii zahájení. Vedeme už 3-1 a kouzelník s bílými vymyslel novinku v Královské indické v útoku (6. b4), přece od toho je to v útoku! Do toho jihlavský závin, Gukesh by si mnul ruce!
Pozice je od začátku v rovnováze až do chvíle, kdy Tony začne vymýšlet recept na Špagetobuřt. Špagety a buřty má rád každý šachista, takže jsem je spojil do jednoho receptu! Suroviny: buřty, špagety, kečup, eidam 30 %. Což je konec všech nadějí, hrubá chyba, 0-1.
3. šachovnice Žigo – Novák
Jak by řekl Hrabík, to byla partie z jednoho kusu, slabé zahájení, svíjení ve střední hře a otočka v koncovce! Kdo by řekl, že černý svými prvními tahy d6 a následně d5 dokáže vykouzlit v 7. tahu -1 pro bílého. Tomu se říká vyrovnání partie. Následní se Viktor zapřel o futra.
Zde vzniká zábavná pozice. Nejaktivnější figurkou bílého je král a chystá se doplnit tahem Jh4 mezírku na h sloupci, dáme má 4 políčka, což je o jedno více než král. Galimatyáš v rovnováze!
Černý si podepisuje ortel smrti hrubou chybou Jg6.Stejně jako Tony vymýšlel až prohrál, 4-2.
2. šachovnice Česenek – Veselý
I zde se rozvařuje sicilská, Najdorf by měl jistě radost, když by viděl pozici černého, který se snaží dostat do základní postavení. Rošáda i aktivita figur se zbytečně nadceňují, ale Vítek již kuje plány na překonání 5. řady nějakou svojí figurkou.
Misky vah při subjektivní zhodnocení pozice se překlápějí na stranu černého, když skočí koněm na d3. Všechny ostatní ukazatele říkají, že se Najdorf obrací v hrobě a 9 z 10 masochistů by raději hrálo za černého.
Nakonec bílý obětuje kvalitu, černý se musí konsolidovat Vg7, Kg8, Kh8, a to prostě trvá. Opakování tahů v rovné pozici a divočinám je konec. Remíza nám zajistila výhru! Stav 4,5 – 2,5
1. šachovnice Seidl Štěpán – Červený
Zde si bere Štěpán naškrobený rondon, bílou čepici a přes ruku přehazuje epesní utěrku a jde vařit sekanou s humrem. Caro-Kann s De2 a mistr kuchta si spokojeně mlaská. Ani Petr Červený nepřijel bez kuchařky a se Štěpánem si ví rady. Vyrovnání pozice, několik výměn a koncovečka jako víno V+S vs. V+S. Zde černý ukořistí pika a hodlá z nějak uvařit buřguláš. Přesnost obou borců na 99 % a bezchybnatá hra. Regulérní remíza. Sečteno a podtrženo, výhra 5-3 se zdá být až moc krutým výsledkem z pohledu poličských borců. Někteří z nás vařili jak Babica, jiní excelovali a mohli by nahradit Mikluše v Luxusu na talíři.