Tento víkend se konalo 4. kolo 2. ligy D. Gordický A tým podlehl, po boji, silné Chotěboři 2:6.
O zápase Béčka pro vás máme tentokrát exkluzivní reportáž z pera Michala Hrabala (literární talent a shoda příjmení se jsou čistě náhodné). Bojím se jen, že se vzrůstající kvalitou článků to za chvíli budeme muset zpoplatnit, ale udělejte si ostatně názor sami.
3 PERNÍKY ZACINKALY V KAPSE
Dne 3.12.2023 se uskutečnil prestižní zápas mezi týmy ŠO Gordic Jihlava B a 2222 ŠK Polabiny D. Do Pardubic jezdíme poslední roky pravidelně, tak pro nás nebylo žádné překvapení, že to letos zase vyšlo. Nastoupili jsme v takřka základní sestavě, akorát Míra Jurek se na to vykašlal (rýma), tak musel zaskakovat autor těchto řádků (Michal Hrabal). Čistě podle pár čísel v soupiskách jsme měli být mírnými zápasovými favority, ale posledních pár zápasů se nám proti Polabinám nevedlo moc dobře, tak to mohlo dopadnout jako vždy.
Pozn. Podtržení v dalším textu znamená bílé barvy. Vedle hráčů je zaznamenán průběžný stav zápasu po skončení dané partie.
8. Michal Hrabal vs Adéla Třasáková – ½ : ½
Jako první jsem skončil dost neslavně já. Rozehráli jsme docela zajímavou variantu Caro-Kannu, kde bílý za cenu 1–2 pěšců dosáhne významné převahy ve vývinu. Černá měla všechny mé sny o aktivitě a útoku na háku a natvrdo mě donutila opakovat tahy. Asi jsem se tomu mohl vyhnout, ale přišlo mi, že za cenu zhoršení vlastní pozice. Tak jsem se rozhodl blufovat, že přece nebude chtít takovou mrzkou remízu. Chtěla.
3. Oldřich Sedláček vs Karel Brožka – 1 : 1
Další v pořadí skončil korektní souboj na třetí desce mezi Oldou a Karlem Brožkou. Vlastně už si ani nepamatuju, co se hrálo za zahájení. Oba soupeři rozehráli zahájení tak nějak poklidně a ani se do většího dobrodružství nechtěli pouštět, tak si to podepsali.
5. Dalibor Cvetkovič vs Lukáš Lihotský – 1 ½ : 1 ½
Další partie, která mi příliš neutkvěla v paměti se, odehrála na páté desce mezi Daliborem a Lukášem Lihotským. Dalibor jako černý celkem záhy vyrovnal hru a poté bez obtíží remizoval.
6. Lubomír Bukáček vs Jáchym Kulhánek – 2 ½ : 1 ½
Na šesté desce se otevřela stavidla bodů, když skóroval Buki. Soupeři rozehráli zahájení – asi to byla sicilka – a poté přešli do Maróczyho výstavby, kde si bílý udržoval dobré šance. Získal aktivnější figury a prostorovou výhodu. Soupeř se asi moc dobře neorientoval a nebo na něj byla pozice příliš složitá. Nezvládl efektivně napadnout bílé centrum a postupem času se dostal do těžké pasivity. Buki poté partii rozhodl nádhernou kombinací, na kterou by byl pyšný i Míša Hrabal – teda Tal. Přikládám diagram, abyste si mohli zakombinovat společně s Lubou.
- Štěpán Seidl vs Radek Bujnoch – 2 ½ : 2 ½
Poté došlo k vyrovnání zápasu, kdy na první desce kontroval domácí borec Radek Bujnoch. Obě jedničky rozehrály grünfeldku (semi-tarrasche pozn. redakce), kde se mi zdálo, že po zahájení stál lépe domácí hráč. Štěpán se ale dobře bránil a poté zajímavou kombinací získal kvalitu. Bohužel kvalita měla lehký nádech cyankáli, protože za ni výrazně kompromitoval pozici vlastního monarchy a ještě navíc soupeři umožnil si vybudovat věčného jezdce na e6. Nešlo ani tak o to, jestli Štěpán kvalitu vrátí, ale kdy ji vrátí. Nakonec se tedy proobětoval do věžovky s pěšcem méně, ale zato dost špatné. Bajna poté svázal černé figury po vzoru velkého Rubinsteina na 7. a 8. řadě a už to bylo spíše trápení. Znalec by raději zvolil španělskou botu, než bránit takovou pozici. Mistr pěšcových úderů nakonec přesným postupem přetavil výhodu do celého bodu. Štěpán tak zahájil ve čtvrtém zápase lovnou sezónu na gordické hráče (první prohra v řadách B týmu – pozn. redakce). Na druhou stranu hrál určitě s nejsilnějším soupeřem.
2. Martin Škoda vs Aleš Jedlička – 3 ½ : 2 ½
Martin dnes sehrál skvělou partii proti starému známému soupeři a vrátil mu porážku z minulé sezóny. Pěkným pozičním výkonem korunovaným skvělým propočtem soupeři sebral ve střední hře pěšce. Poté přešel do koncovky J+V proti J+V. Pokud jsou věžovky náročné, tak věžovky, kde je třeba každým okamžikem dávat pozor na nezbedné koníky, jsou o to větší legrace. Martin perfektním pozičním výkonem soupeře svázal do kozelce a bušil do něj až z Jedle létaly třísky. Ten se ale bránil vynalézavě a kladl překážky. Martin nakonec zvítězil malou, ale roztomilou kombinací. Taktika ve službách strategie.
Tuto partii hodnotím jako nejkvalitnější z celého zápasu, protože se jedná o partii z jednoho kusu mramoru; zahájení, střední hra a koncovečka a lá Steinitz. Gratulace! Pojďte se otestovat taky.
4. Viktor Žigo vs Martin Stoček Martin – 4 ½ : 2 ½
Na čtyřce se utkal Viktor Hrozný s dalším mlaďochem, Martinem Stočkem. Soupeři rozehráli zavřený Caro-Kann, ne nepodobný tomu, co jsem chtěl hrát i já, ale Viktor si vedl inteligentněji než já a nedovolil soupeři utéct lehce do remízového přístavu. Postupem času lehce tápajícího soupeře chytl do smyčky jako krajta a tomu nezbývalo, než se smutně dívat zpoza šesté řady na narůstající aktivitu bílých figur. Jak už to bývá, nakonec pozice praskla v nejslabším bodě, tedy na královském křídle. To Viktor rozlouskl jako vejce a soupeři nezbývalo než obětovat dámu, aby mohl král ještě pár tahů přežít. S poměrem materiálu V+V : D+S to nemělo dlouhého trvání. Nakonec to Viktor zahrál jako Gandalf a sebral soupeři Dvě Věže. Tímto je vymalováno a vyhráváme zápas.
7. Antonín Seidl vs Josef Vařejčko – 5 : 3
Na sedmičce Tonda hrájící černými rozehrál ne zrovna ortodoxní variantu dámského gambitu, když jeho první 2 tahy byly d5 a b5 :D. Protože je soupeř zkušený a houževnatý hráč, tak se toho nezalekl, ale trpělivě vyrovnal hru. Poté následovala delší poziční fáze, kdy oba borci hráli dobře a pozice byla někde kolem roviny. Poté se to ale Tondovi vymklo z rukou a dostal se až na samou pozici porážky. Naštěstí však soupeř prošel kolem vyhrávajícího pokračování, které nebylo zase tak snadné najít a Tonda tlak ustál. Soupeř pak ještě docela vynalézavě černého zkoušel, ale ten se vysmekl v remízové věžovce s pěšcem méně. Tuto fázi partie by ani Phillidor nezahrál lépe ( i když předtím asi jo).
Shrnutí
Nakonec nám to tedy pěkně vyšlo a po dlouhých hubených letech si z Polabin vezeme nějaké ty perníčky na vánoce. Nevzpomínám si, kdy jsem naposled viděl v jednom zápase tolik kvalitně vedených a celkově velmi zdařilých partií. Neslaný nemastný výkon jsem předvedl bohužel já, jinak ostatní hráli naplno a některým se podařily krásné perly.
Řešení můžete psát do komentářů, řešení naleznete v samotných partiích na webu soutěže.
Zdar!
Doplnil bych, že náš A-tým má za sebou zápasy s třemi aktuálně vedoucími týmy, takže získává zkušenosti s opravdu silnými soupeři, nedává jim v jednotlivých partiích vůbec nic zadarmo, a jednu cennou výhru s Rychnovem už má. I když to zatím možná nevypadá, tak věřím, že stačí vydržet a neklesnout na mysli, a výsledky přijdou a umístění někde uprostřed tabulky je úplně reálné!